Szachy wpływają kojąco na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka
Szachy są grą strategiczną, która może odegrać u naszego dziecka istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności. Rozpoczęcie nauki szachów już na etapie edukacji przedszkolnej zwiększa szansę na optymalny, wszechstronny rozwój naszych pociech.
Oczywiście, nie powinniśmy zmuszać dziecko do nauki skomplikowanych ruchów i ewolucji szachowych. Dziecko powinno widzieć w tej grze jedynie zabawę, a przy okazji ćwiczyć swój umysł. Uczy się logicznego myślenia, łączenia poszczególnych elementów wiedzy w jedną całość, a także samodzielności. Rozwijane są nowe, pożyteczne zainteresowania dziecka, jego aktywność twórcza, pamięć i koncentracja.
Logiczne myślenie
Dziecko grając w szachy, nawet w najmniej zaawansowanej formule, musi przestrzegać pewnych ustanowionych zasad. Uczy się logiczno-wyobrażeniowego myślenia. Musi samodzielnie analizować poszczególne ruchy na szachownicy, aby móc zwyciężyć. Przedszkolak nabywa umiejętności konsekwentnego postępowania.
Staje się bardziej wytrwały w działaniu.
Szachy pozwalają na wykształcenie poczucia obiektywizmu, tolerancji i reakcji na niepowodzenie – nie każdy może bowiem wygrać. Dzieci mające styczność z szachami inaczej podchodzą do porażek, z jakimi mogą mieć do czynienia na co dzień. Używają wyobraźni, aby rozwiązywać pojawiające się problemy.
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i przeznaczone są dla dzieci 5/6 letnich